Advert

Bergama'da 8 Mart coşkusu

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Bergama’da çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Etkinlikler kapsamında oyuncu-yazar Pelin Batu Bergamalı hayranlarıyla bir araya geldi.

Bergama'da 8 Mart coşkusu
Bergama'da 8 Mart coşkusu    admin
Bu içerik 456 kez okundu.
Advert

Etkinlikler Bergama Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Kahyaoğlu ve Ümit Atlam’ında katıldığı törende Bergamalı siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları da günün önemine ilişkin konuşma yaparak Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.
Bergama Kültür Merkezi BerKM’de devam eden kutlamalarda, Bergama Belediyesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Halk Oyunları Topluluğu yöresel halk oyunları gösterisi sergiledi. Türk Sanat Müziği Korosu solistlerinden Gülten Üze’nin şarkıları ile renk kattığı kutlamalarda Bergama Belediyesi Kent Orkestrası da mini bir konser verdi. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç Bergamalı kadınların el emeklerini sergilediği stantları gezerek kadınlara karanfil dağıttı. Bergama Araştırmaları Kütüphanesi’ni de ziyaret eden Başkan Gönenç Pazar günü YGS’ye girecek öğrencilerle sohbet ederek başarılar diledi.
Eşit, özgür ve emek dolu 8 Martlar kutlayalım
Bergama Kültür Merkezi’nde ki etkinliklerin sonunda konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “Bugün burada sergi açan ve alın terlerini el emeklerini bizlerle paylaşan tüm kadılarımıza çok teşekkür ediyorum. 8 Mart emekçi kadınların günü çok anlamlı bir gün. Kadınlarımız eşitlik ve özgürlüğü kolay kazanmadılar. Belki de biz bu açıdan daha şanslıydık. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk kadınlarımıza birçok Avrupa ülkesinden daha önce siyasal, sosyal ve ekonomik yaşamda haklar vererek önünü açtı. Cumhuriyet ülkemizde her birey için, her şeyden önemlisi de kadınlarımız için bir aydınlanmaydı ve hala öle olmaya devam ediyor. Ve bugün birileri Cumhuriyet değerlerine dil uzattığında erkeklerden önce kadınlar dikiliyor onların karşısına. Tüm dünyada özgürlük, eşitlik ve emek için mücadele eden kadınlarımızı ve Anadolu’da ulusal kurtuluş savaşında mücadele vererek bugünlere gelmemizi sağlayan kadınlarımızı saygıyla anıyor, eşit ve özgür biçimde nice 8 Martlar kutlamak dileğiyle hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Pelin Batu Bergamalılar ile buluştu
Günün bir diğer etkinliğinde ise yorumcu-besteci Mehtap Meral ile yazar-oyuncu Pelin Batu “İki Kadın” adlı etkinlikte Bergamalılar ile bir araya geldi. Etkinlikte Mehtap Meral kadınlar için şarkı söylerken, Pelin Batu ise kadın yazarlardan şiirler ve hikâyeler okudu. Yapılan etkinlikler sonrası Bergama Araştırmaları Kütüphanesi’ni ve BerKM’yi dolaşan Pelin Batu, burası hakkında Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’ten bilgi aldı. Bergama’ya, tarihine, BerKM ve Kütüphaneye hayran kaldığını söyledi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı