Advert

Bakırçay ve Küçük Menderes Bergama’da buluştu

Bergama’da Bakırçay Bölge Gazetesi ve Bergama Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği 3. Bakırçay Tarım ve Hayvancılık Zirvesi 13-14 Mart tarihlerinde gerçekleşti.

Bakırçay ve Küçük Menderes Bergama’da buluştu
Bakırçay ve Küçük Menderes Bergama’da buluştu admin
Bu içerik 2278 kez okundu.
Advert

BerKM’de ‘Bakırçay ve Küçük Menderes Bergama’da buluşuyor’ temasıyla başlayan zirve ilk gün açılış konuşmalarıyla başladı. İlk gün açılış konuşmaları Bergama Kaymakam Vekili Aliağa Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama Ziraat Odası Başkanı Nuri Taşkıranoğulları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanı Ertuğrul Tugay, İzmir İl Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu İkinci Başkanı Arif Metin Karagöl, Köykoop İzmir Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Akbulut, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü İkinci Bölge Müdürü Hayati Çelenk ve İzmir Orman Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Erol tarafından yapıldı.

PAMUK FİYATLARINDA İSTİKRAR İSTİYORUZ
Zirvede ilk gün ilk olarak söz alan Bergama Ziraat Odası Başkanı Nuri Taşkıranoğulları; “Bakırçay bir tarım kenti, pamuk kenti. Sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Dünyanın en kaliteli pamuğun yetiştiği bir bölgede yaşıyoruz. Pamuk fiyatlarında istikrar istiyoruz. Verim anlamında sıkıntımız yok. Tohumculuğun da yapıldığı bir bölge burası. Pamukta taban fiyatlarının erken belirlenmesi çiftçinin tohumluk mısır mı ekeceği pamuk mu ekeceği belirsizliğini ortadan kaldıracaktır” dedi.
Daha sonra söz alan İzmir İl Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu İkinci Başkanı Arif Metin Karagöl ise; “Tarım alanları gün geçtikçe yok olmakta. Tarımda kirli su da büyük sıkıntı. Bölgede bir stratejik plan yapılması tarım için çok önemli. Pamuk konusunda ciddi bir açığımız var. Kendi ihtiyacından fazlasını üretebilecek tarım alanlarına sahipken maalesef bunu gerçekleştiremiyoruz” dedi. İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz ise; “Tarımda üretmek önemli. Ama sadece üretmek yetmiyor. Ürettiğini değerlendirmek de önemli. İzmir Türkiye tarımında başkent olması gerekiyor. Tarım dünyanın geleceğinde en önemli ana sektördür. Ülkemizde Ege bölgesinde yetişen pamuk GDO’suz pamuk olması açısından oldukça değerli. Pamuk üretiminde noksanlık yaşıyoruz” dedi. İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal ise; “Bakırçay en önemli tarım bölgelerimizden birisi. Pamuk üretiminin yaklaşık yarısı bu bölgede. Destekler önceki yıllara göre yüksek olması bekleniyor” dedi. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü İkinci Bölge Müdürü Hayati Çelenk ise; “Tarım denince akla ilk gelecek su. Susuz bir tarımı asla düşünemeyiz. Bu açıdan devlet su işleri olarak bunu farkında olduğumuz için yapılan projelerle çiftçimizi su ile buluşturmaya devam ediyoruz” dedi. İzmir Orman Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Erol ise; “Ormancılık çalışmaları tarımla ve hayvancılıkla paraleldir. Ormanla ilgili köylülerimizi desteklemek için çok sayıda çalışma yapıyoruz. Bozuk orman alanlarında gelir getirici türlerle ağaçlandırma yaparak orman köylerimizi destekliyoruz” dedi.
Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise; “Bergama tarım açısından önemli bir yer. 114 köy ve beş beldemiz var. Büyükşehir yasası ile birlikte bu 119 mahalle bizim sorumluluğumuza dâhil edildi. 119 mahallenin hemen hepsinde sulu tarım ve hayvancılık yapılıyor. Coğrafi alan olarak da İzmir’in en geniş ilçesi konumundayız. Bergama’da merkez nüfusun halen yüzde 20’si doğrudan tarımla uğraşıyor. Toplam kent nüfusunun yüzde 60’ı tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Bu toplantıda kamu kurumlarının burada olması çok anlamlı. Tarımı ve hayvancılığı ne kadar önemsediğimiz gerçeğini gösteriyor. Sorunların çözümü ve nelerin yapılabileceği konusunda bu toplantıyı düzenleyenlere ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi. Son olarak konuşan Bergama Kaymakam Vekili Aliağa Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz ise; “Sorunların çözümü konusunda bilinçli olmamız oldukça önemli. Çiftçilerimiz özellikle işleri konusunda ilgili kamu kurumları ile irtibat halinde olmalarını öneriyorum” dedi.
İlk gün öğleden sonra yapılan ilk oturumda ise Menderes ve Bakırçay Bölgesinden Kooperatif Başkan ve yöneticileri “İzmir Tarımında Kooperatifleşmeyi” tartıştılar. Bu oturuma Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Bayındır Çiçek Kooperatifi Başkanı Ersoy Sümerkan, Bademli Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Selçuk Bilgi, Bergama Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mesut Kayalı, İzmir İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Şengül, Foça Süt ve Yoğurt Kooperatifi denetim kurulu üyesi Nihat Dirim ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı Prof.Dr. Osman Murat Kocatürk katıldı.
Zirvenin ikinci gününde ise; sabah oturumunda “Kırsal Kalkınmada Bakırçay ve Küçük Menderes Havzasının Durumu ve Potansiyeli” konuşuldu. Panelde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Tarım Politikası Yayım Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Murat Boyacı ‘Tarımda Yenilikler ve İnovasyon’ konusunu anlattı. TMMOB Ziraat Mühendisleri İzmir Şubesi 2.Başkanı Ahmet Tomar ‘Bakırçay ve Küçük Menderes Havzalarında Tarımsal Sulama Fırsatları ve Tehditleri’ konusuna değindi. Doç.Dr. Atilla Kaya ise ‘Bakırçay ve Küçük Menderes Havzasındaki Hayvancılığın Durumu’ konusunda sunum yaptı. Öğleden sonraki son oturumda ise Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray ve Bergama Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Kahyaoğlu ‘Bakırçay ve Küçük Menderes’ konulu panelde bir araya geldi. Bu oturumun ardından 3.Bakırçay Tarım ve hayvancılık Zirvesi kapanış ve sonuç bildirgesi ile son buldu. Zirve boyunca yapılan oturumların moderatörlüğünü Bakırçay Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Rıdvan Karapehlivan yaptı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı