Advert

Bergama’da sosyal içermenin roman halleri adıyla ortak akıl çalıştayı yapıldı

İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından ‘Sosyal İçermenin Roman Halleri’ adıyla Ortak Akıl Çalıştayı düzenlendi.

Bergama’da sosyal içermenin roman halleri adıyla ortak akıl çalıştayı yapıldı
Bergama’da sosyal içermenin roman halleri adıyla ortak akıl çalıştayı yapıldı admin
Bu içerik 2125 kez okundu.
Advert

Bergama Belediyesi Haluk Elbe Konferans Salonu’nda yapılan Çalıştay, İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (İZROMDER), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Başkanlığı'nın desteğiyle yürüttüğü, “İlle De Bir İş Olsun Projesi!’’ kapsamında gerçekleştirildi.
“İlle De Bir İş Olsun Projesi!’’ Proje Koordinatörü Saadet Kâhya ve Kariyer Danışmanı Psikolog Nevin Küçük tarafından yürütülen toplantıya, İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, Bergama Roman Derneği Başkanı Ali İhsan Tunç, Bergama’da ki STK ve Oda Temsilcileri, Proje stajyerleri ve Atmaca Mahallesi iş makinesi operatör adayları katıldılar.
Çalıştay hakkında bilgi veren İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır; “Dezavantajlı guruplar başlığında bir proje yürütüyoruz. Adı ‘İlle De Bir İş Olsun Projesi!’ İlk olarak romanlardan iş makinası operatörü çıkarmayı amaçladık. İl bazında 100 tane iş makinesi operatörümüz olacak. Yedekleri ile beraber 200 kişiye ulaşmayı düşünüyoruz. Bergama Atmaca Mahallesi’nde kursiyer üreteceğiz. Bunun için ‘Ortak Akıl Çalıştayı’ yapıyoruz. Bu 1 yıllık bir proje ve 2016 Kasım ayında başladık çalışmaya. 2017’nin 1 Ekim’ine kadar sürecek. Projede ki beklentimiz romanların sisteme dâhil edilmesi. Yaşanan ayrımcılığın asgariye inmesi. Avrupa Birliği uyum süreci içerisinde de bilindiği üzere artık belgesi ve sertifikası olanların işe alınması ön görülüyor. Bu noktada da romanlara fırsat verilirse neler yapabileceklerini ispatlamak istiyoruz. Faaliyetlerimiz doğrultusunda 6 tane seminer, 6 tane ortak akıl çalıştayı yapacağız. Bergama’da bu 2’inci çalıştayımız olacak. Bergama’da ki dinamiklerden iş birliği bekliyoruz. Hem derneğimize hem de romanlarımıza sahip çıkılmasını diliyoruz” dedi.
Cıstır, 12 ay boyunca uygulanacak İlle de Bir İş Olsun Projesi kapsamında İzmir’de ikamet eden yüz Roman vatandaşın Makine Mühendisleri Odası ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitim kurumları işbirliği ile iş makinesi operatörü olarak yetiştirileceğini söyledi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı