Advert

Bergama’ya Biyokütle Santrali geliyor!

Mases Enerji Üretim şirketi, Bergama’da Biyokütle Elektrik Santrali kuracak. Konuyla ilgili ÇED süreci başlarken santralde, kuru pirina başta olmak üzere ayçiçeği sapı, pamuk çubuğu, kozalağı ve mısır koçanı değerlendirilecek.

Bergama’ya Biyokütle Santrali geliyor!
Bergama’ya Biyokütle Santrali geliyor! admin
Bu içerik 2330 kez okundu.
Advert

Ege Bölgesi’nde yenilenebilir enerji konusunda yatırımlar hız kazanırken yeni enerji üretim kaynakları da artıyor. Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisine dayalı çalışmalar bölgede devam ederken yeni bir proje için adım atıldı. Mases Enerji Üretim San. ve Tic. A. Ş. Bergama’nın Sağancı Mahallesi Kavgalı Mevkii’nde Biyokütle Elektrik Santrali kurma çalışmalarının startını verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurusunu yapan şirketin projesi uygun bulunup ÇED sürecinin başladığı duyuruldu.
Bergama’nın Sağancı Mahallesi Kavgalı Mevkii’nde 42 megavat kapasiteli kurulması planlanan Biyokütle Elektrik Santrali’nde tehlikesiz atık geri kazanım lisansına sahip pirina (zeytin posası) fabrikalarında işlendikten sonra elde edilen kuru pirinadan yenilenebilir enerji üretilecek. 
Yapılması planlanan tesiste biyokütle (kuru pirina) yakıtlı enerji santrali ile elektrik enerjisi üretilecek. Ayrıca çevredeki üreticilerin tarlada çürüyerek terk ettikleri ayçiçeği sapı, pamuk çubuğu, yakılabilecek biyokütle vasıflı sair bitki, kabuk, kozalak, mısır koçanı vb. de satın alınıp bu konuyla ilgili olarak bahsi geçen tarımsal atıkların işlenip yıkanabilir hale getirilmesi için yakıt üretim ünitesi de kurulacak.
Proje, bünyesinde Doğuş - Orpir Pirina Fabrikaları ile Yavuzlar Yapı A.Ş.yi barındıran Yavuzlar Grup tarafından gerçekleştirilecek. Başlangıçta 11,2 MWE'lik bir elektrik üretimi hedeflenmekte olan tesis 40 dönümlük bir arazi üzerinde kurulacak.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı