Advert

Mantarseverler etkinlikte buluştu

Bergama Belediyesi ile doğa ve mantarseverlerin oluşturduğu Mantar ve Yaban Topluluğu'nun birlikte düzenledikleri 'Bergama 1'inci Kuzugöbeği Mantarı Buluşması' Kozak Yaylası'ndaki Göbeller Mahallesi'nde yapıldı.

Mantarseverler etkinlikte buluştu
Mantarseverler etkinlikte buluştu admin
Bu içerik 433 kez okundu.
Advert

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’inde katıldığı buluşmaya, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden, İl ve İlçelerinden gelen doğa dostu ve mantar meraklıları da katıldı. Yaban bitki uzmanlarının da takip ettiği etkinlikte Kozak Yaşam Vadisi’ne gezi düzenlendi. Doğa gezilerinde katılımcılar, doğadaki yenebilir ve tıbbi bitkileri gözleyip, yerel halktan çevre, çamfıstığı, yörede yetişen otlar ve kuzugöbeği mantarı üzerine bilgiler aldılar. Etkinlikte Bergama Belediyesi Kent Orkestrası mini konser verdi. Katılımcılara Bergama Belediyesi tarafından hazırlanan ve içinde mantar türleri ile ilgili bilgilerin bulunduğu kitapçıklar dağıtıldı.
Etkinlikte Mantar ve Yaban Topluluğu adına konuşma yapan organizasyon sorumlusu Sevim Şahin; “Bu etkinlik Mantar ve Yaban Topluluğu’nun düzenlediği ilk etkinlik. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen doğaseverler ile bir araya geldik. Bergama’nın tarihini, doğal güzelliklerini, mantarını ve yenebilir otlarını tanıtmak amacıyla bu etkinliği düzenledik. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde Bergama Belediyesi’nin büyük desteği oldu. Belediye Başkanımız Mehmet Gönenç’e çok teşekkür ediyoruz” dedi.
DOĞAYLA BARIŞIK ETKİNLİKLER OLSUN”
Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “Bugün burada farklı illerden ve ilçelerden gelen konuklarımızla birlikte güzel bir etkinlikte buluşmanın heyecanını yaşıyoruz. Bergama’nın güzelliklerini misafirlerimizle paylaşacağız. Bergama çok önemli bir tarih ve kültür kenti. Tarihi güzelliklerinin yanında Bergama’yı ön plana çıkaran bir diğer yönü de doğal güzellikleri. Bugün bir araya geldiğimiz havası, suyu ve doğasıyla eşsiz bir yer olan Kozak Yaylası gibi. Kozak Yaylası 17 köyün bulunduğu geniş bir coğrafya. Tabii hepinizin de bildiği gibi yeni yasayla birlikte köyler mahalle oldu. Fakat bizler hala köy diyoruz ve öylede kalmasını istiyoruz. Çünkü köydeki yaşamın, köydeki geleneksel dokunun kaybolmamasını istemiyoruz. Diliyorum ki buralar kentleşmenin yıkıcı etkilerinden uzak kalır ve buralarda doğayla barışık etkinlikler olur” diye konuştu.
KUZUGÖBEĞİ MANTARI BÖLGE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR
Kuzugöbeği Mantarının bölgeye ekonomik açıdan büyük katkı sağladığını söyleyen Göbeller Mahallesi Muhtarı Ertan Sağlam; “Bugün Kuzugöbeği ve yabani otlar ile ilgili düzenlediğimiz buluşmanın ilkini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin birçok yerinden gelen doğa seveler ile bir araya geldik. Kuzugöbeği mantarı bölgemizde fıstık çamı ile beraber yetişen çok değerli bir mantar türüdür. Bölgemizde iklim koşulları oluştuğunda günlük 150 kilo yetişebiliyor. Kilosu 100-150 lira olan bu mantar türü ekonomik olarak bölgemize büyük bir katkı sağlıyor. Bu açıdan çok önemli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum” dedi. Etkinliğe İzmir’den katılan Şebnem Nacar; “Biz Kuzugöbeği Mantarını ve yerel otları tanımak için İzmir’den geldik. Bergama’yı çok sevdik, çok güzel bir yermiş” dedi.
Etkinliğin sonunda katılımcılar Göbeller Mahallesi kadınlarının hazırlamış olduğu yöresel lezzetleri tatma ve el emeği ürünlerini de tanıma fırsatı buldu.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı