Advert

Ata’nın Bergama’ya gelişi anma etkinlikleri ile kutlandı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yurt gezileri kapsamında 13 Nisan1934 tarihinde Bergama’ya gelişinin 83’üncü yıldönümü düzenlenen anma etkinlikleriyle kutlandı. Atatürk’ün Bergama’ya geldiği gün öğrenci olarak karşılayanlar arasında olan 87 yaşındaki emekli öğretmen Yusuf Ziya Ulusoy’un konuşması ve yazdığı şiir herkesi duygulandırdı.

Ata’nın Bergama’ya gelişi anma etkinlikleri ile kutlandı
Ata’nın Bergama’ya gelişi anma etkinlikleri ile kutlandı admin
Bu içerik 407 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Anma etkinlikleri Bergama Hükümet Konağı önündeki Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Bergama Cumhuriyet Meydanı’na geçildi. Anma programına Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama Garnizon Komutan Vekili Tank Yarbay Durmuş Köksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Cem Ali Çiftçi, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
“BERGAMA’DA DERİN İZLER BIRAKTI”
Atatürk’ün Bergama’ya gelişinin 83’üncü yıldönümü nedeniyle konuşma yapan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “Bundan tam 83 yıl önce bugün Bergama, Kurtuluş Savaşı’nın büyük kahramanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük insan Mustafa Kemal Atatürk’ü ağırlamıştı. Atatürk Bergama’ya gelip buradaki birlikleri denetledikten sonra ilk iş olarak tüm Anadolu’da aydınlanmayı yayan ve ülkede kurulan ilk Halk Evlerinden birisi olan Bergama Halk Evi’ni ziyaret etmişti. Bu ziyaretin ardından Bergama’da derin izler bırakarak gitti. Bu izlerden birisi Bergama için o dönemde büyük bir sorun olan içme suyunun Geyikli Dağı’ndan getirilmesidir. Bugün Bergama’nın kullandığı içme suyu, Atatürk’ün direktifleri ve sonrasında Bergamalıların çalışmaları ile onarılarak yaşama geçmişti. Bir diğeri ise Bergama Kermesi’dir. 1937 yılında Türkiye’de daha festival kültürü yoktu. Hatta Avrupa’nın birçok şehrinde böyle bir kültür yoktu. Atatürk, bu direktifiyle sadece büyük bir komutan, büyük bir askeri deha, büyük bir siyasetçi olmadığını, topluma, kültüre, sanata önem veren gerçek bir entelektüel olduğunu ortaya koymuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Bergama’yı birkaç saatlik ziyareti, kentin kaderini belirleyecek ve insanların yaşamını değiştirebilecek derin izler bırakmıştır” dedi.
83 YIL ÖNCEYİ ANLATTI
Başkan Gönenç konuşmasının ardından Atatürk’ün Bergama’ya geldiği gün öğrenci olarak karşılayanlar arasında olan 87 yaşındaki emekli öğretmen Yusuf Ziya Ulusoy’u davet etti. Kürsüye gelen Yusuf Ziya Ulusoy, Atatürk’ün Bergama’ya gelişini ve o dönem yaşadığı duyguları anlattı. Daha sonra öğrenci yıllarında Atatürk’ün Bergama’ya gelişi ile ilgili yazdığı şiir dinleyenleri duygulandırdı. 
Kutlama programda daha sonra öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine ilişkin şiir ve kompozisyonlar okundu. Cumhuriyet Anadolu Lisesi Halk Oyunları gösterisinde bulunurken, ihtiyar delikanlılardan oluşan Bergama Kılıç Kalkan Ekibi’nin gösterileri ise nefes kesti. Etkinlikte şiir ve kompozisyon yarışmasında ödül alan öğrencilere ödülleri takdim edildi. 13 Nisan Anadolu Lisesi öğrencisi Esra Safa ‘Bir şehrin açık hikâyesi’ adlı ederi birinci, Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Betül Nihal Anış’ın ‘Bir insan, bir umut’ adlı eseri ikinci, Bakırçay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi ‘Bergama’ya hoş geldin paşam’ adlı eseriyle üçüncülüğe layık görüldü. 
Kutlama programı Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müzik Grubu mini konser ile sona erdi. Müzik öğretmeni Cihangir Çomak yönetiminde sahne alan müzik gurubunda Gamze Cuca, Fuat Duraç ve Nazım tatar adlı öğrenciler yer aldı. Grubun solisti Gamze Cuca’nın düzenlenen ses yarışmasında ilçe birincisi olduğu ve İzmir’de ki ses yarışmasında ilçeyi temsil edeceği belirtildi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı