Advert

Başkan Gönenç’ten Adviye Öğretmen’e ziyaret

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Köy Enstitülerinin 77’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle, köy enstitüsü mezunu emekli öğretmen Adviye Palamut’u evinde ziyaret etti.

Başkan Gönenç’ten Adviye Öğretmen’e ziyaret
Başkan Gönenç’ten Adviye Öğretmen’e ziyaret admin
Bu içerik 454 kez okundu.
Advert

87 yaşındaki Adviye Palamut’a yapılan ziyarette Başkan Gönenç’e, Ayaskent eski Belediye Başkanı emekli öğretmen Fevzi Köken’de eşlik etti. Ziyarete memnun olan Adviye Palamut 1947 yılında Kızılçullu Köy Enstitüsü’ne yazıldığını ve buradan mezun olduğunu anlattı. Eski fotoğraf ve anılarını paylaştı. O günlere ilişkin konuşan Palamut; “Ben ve kız kardeşim köy enstitüsü mezunuyum. İnanılmaz güzel yıllardı. Hepimiz çok mutluyduk. Arkadaşlarımızla birlikte aile gibiydik. Yeniden bu şansa sahip olup aynı yıllarda yaşasaydım, yine burada okurdum” dedi.
Emekli öğretmen Adviye Palamut ile sohbet eden Başkan Gönenç, kendisine bir buket çiçek verdi. Köy Enstitülerinin 77’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan Başkan Gönenç; “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları çağdaş bir devlet kurma yolunda yaptıkları devrimlerin ilk sırasına eğitim ve öğretimi yazmışlardı. Bunlardan en önemlisi de hiç şüphesiz Köy Enstitüleri´nin açılmasıydı. Köy Enstitüleri varlıklarını sürdürdükleri kısa dönem içinde Türk eğitimine unutulmaz katkıda bulundu. Doğaya ve yaşama saygılı, üretimden yana, çağdaş düşünen ve sorgulayan bir kuşak yetiştirildi. Bugün köy enstitüsü mezunu Adviye öğretmenimizi ziyaret ettik. Ben kendisinin nezdinde bu eğitim devriminin tüm fikir adamlarını, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Köy Enstitüleri’nin tüm aydın kadrolarını saygıyla anıyor, hayatta olan mezunlarına ise sağlıklı günler diliyorum” dedi.
Kendisinin de köy enstitüsü mezunu olduğunu belirten Ayaskent eski Belediye Başkanı emekli öğretmen Fevzi Köken ise “Adviye Palamut benim de öğretmenimdi. O’nu ziyaret etmekten ayrıca onur duydum” dedi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüs için motorize dezenfekte ekibi
Koronavirüs için motorize dezenfekte ekibi
Bankamatiklere hijyen ve dezenfekte noktası
Bankamatiklere hijyen ve dezenfekte noktası