Advert

Bergama’da 'Engelsiz Taksi' hizmete devam ediyor

Bergama Belediyesi’nin, Bergama’da yaşayan engellilerin ulaşımı konusunda yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmak için başlatmış olduğu “Engelsiz Taksi” hizmeti yaşamı kolaylaştırmaya devam ediyor.

Bergama’da 'Engelsiz Taksi' hizmete devam ediyor
Bergama’da 'Engelsiz Taksi' hizmete devam ediyor admin
Bu içerik 419 kez okundu.
Advert

Engellilerin bireysel ve toplu ulaşımına imkân veren Engelsiz Taksi 10 yolcu ile 2 tekerlekli sandalye kapasiteli hizmet ediyor. Engelli vatandaşlar başta olmak üzere, kimsesi olmayan yaşlıların da hizmet alabildiği engelsiz taksi ile vatandaşların sosyal hayata erişimine katkı sağlanıyor.
SOSYAL HAYATA ERİŞİM SAĞLANIYOR
Engelsiz Taksi ile engelli kursiyerler her sabah Bergama Belediyesi Rahmi Yeşilsoy Engelli Merkezi’ne taşınıyor. Burada ebru, keçe yapımı, nikâh şekeri, seramik, çini, iğne oyası kurslarına katılıyor. 5 Öğretmen ile hizmet verilen kurslardan yaklaşık 150 engelli vatandaş faydalanıyor. Ayrıca gün içinde talep eden vatandaşlar hastaneye yahut gitmek istedikleri kurumlara götürülüyor. Alınmalarını istedikleri saatte ise evlerine geri bırakılıyor. Öyle ki 16 Nisan’da yapılan yeni anayasa referandumunda oy kullanmak isteyen 50 engelli vatandaşta oylarını kullanmaya ‘Engelsiz Taksi’ ile gittiler.
TOPLUMLA KUCAKLAŞMALARINA ARACI OLUYORUZ
Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç yapılan hizmeti; “Türkiye nüfusunun yüzde 13’ünü engelli vatandaşlarımız oluşturuyor. Hastane, devlet dairesi, iş görüşmeleri veya kültürel faaliyetler ulaşabilmek için çaba harcıyorlar. Bunu göz ardı etmemek ve ilçemizdeki engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çare olabilmek için 4 yıl önce ‘Engelsiz Taksi’ hizmetini başlattık. Kısacası Engelsiz Taksi ile ilçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın toplumla kucaklaşmasına, eğitim, sağlık gibi ihtiyaçlara kolayca ulaşabilmesine aracı oluyoruz” dedi.
NASIL FAYDALANILIYOR
Engelsiz Taksiyi kullanmak isteyen vatandaşların bu hizmete ulaşabilmesi için, Bergama Belediyesi Rahmi Yeşilsoy Engelli Merkezi’ne başvurarak üye kaydı yaptırmaları yeterli oluyor. Üye kaydı bulunan vatandaşlar ihtiyaç durumunda Rahmi Yeşilsoy Engelli Merkezi’ne giderek veya 0 (232) 632 80 05 / 163 No’lu telefonu arayarak Engelsiz Taksi hizmetinden yararlanabiliyor.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüs için motorize dezenfekte ekibi
Koronavirüs için motorize dezenfekte ekibi
Bankamatiklere hijyen ve dezenfekte noktası
Bankamatiklere hijyen ve dezenfekte noktası