Advert

Çiftçiye nefes aldıracak barajda geri sayım

Bergamalı çiftçilerin yıllardır sabırsızlıkla beklediği Karalar Barajı'nda inşaat çalışmaları tamamlandı. Barajın tamamlanması ile bölgede su sorunu yaşayan çiftçiler rahat bir nefes alacakken baraj ile her yıl vatandaşın cebine 1,4 milyon lira ek gelir sağlanacak.

Çiftçiye nefes aldıracak barajda geri sayım
Çiftçiye nefes aldıracak barajda geri sayım admin
Bu içerik 2475 kez okundu.
Advert

DSİ Genel Müdürü Murat Acu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında sona yaklaşıldı.
DSİ Genel Müdür Acu;’’Bu kapsamda Bergamalı çiftçilerin yıllardır sabırsızlıkla beklediği Karalar Barajı’nda gövde inşaatı tamamlandı. Bölgede yıllardır su sıkıntısı çeken Bergamalı çiftçilerin suya olan hasreti son bulacaktır. Bölge ekonomisine büyük katkı sağlaması beklenen Karalar Barajında kısa bir zamanda baraj da su tutmaya başlanacaktır.
Acu;’’Yaklaşık 9 milyon liraya mal olan Bergama Karalar Barajı 32 metrelik gövde yüksekliği ile 1 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olduğunu belirterek, senelerdir kuraklıkla boğuşan yüzlerce çiftçi ailesinin su sıkıntısına çare olacak baraj ile 1 bin 720 dekar tarım arazisi basınçlı boru sistemi ile sulanacaktır.
Sulaması daha önce tamamlanan Karalar Barajının da tamamlanması ile birlikte bölge tarımında verim artışının yanı sıra ürün çeşitliliği de artış sağlanmasının ve her yıl vatandaşın cebine 1,4 milyon lira ek gelir sağlanması hedeflenmektedir. ‘’dedi.
DSİ Genel Müdürü Murat Acu; ‘’Son olarak, ‘Bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüs için motorize dezenfekte ekibi
Koronavirüs için motorize dezenfekte ekibi
Bankamatiklere hijyen ve dezenfekte noktası
Bankamatiklere hijyen ve dezenfekte noktası