Advert

Ayvalık'ta iptal oldu, bakanlık o RES’leri Bergama’ya getirdi!

Ayvalık Cunda Adası’na RES yapmak isteyen şirketin aldığı izinler iptal edilince proje Bergama’ya kaydırıldı. Yırcalı ailesinin olan Balıkesir RES 25 adet türbinden oluşan santrali kuracak. Öte yandan Yırcalıların lisansları daha önce Boydak ile birlikte iptal edilmişti.

Ayvalık'ta iptal oldu, bakanlık o RES’leri Bergama’ya getirdi!
Ayvalık'ta iptal oldu, bakanlık o RES’leri Bergama’ya getirdi! admin
Bu içerik 546 kez okundu.
Advert

Balıkesir Ayvalık’a bağlı Cunda Adası’nda yüksek kesimlerde ve yerleşime yakın bölgelerde aldığı rüzgar santrali lisanslarıyla tartışmalara neden olan Yırcalı Ailesi’nin hissedarı olduğu Balıkesir Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretimi Santrali Ltd. Şti. Danıştay’dan ÇED iptali kararı gelince güzergahı değiştirdi. Birçok sivil toplum kuruluşu ve çevre derneğinin tepsi gösterdiği Cunda Adası’na yapılacak RES projeleri daha sonra Enerji Bakanlığı’ndan da veto yedi.
Şirket, ilk olarak Yırcalı Ailesi’nden Balıkesir Genç İşadamları Derneği Başkanlığı da yapan Sırrı Yırcalı ve Orhan Kurt’un üzerindeki hisseleri Bora Umut Kılıç’a devrederek işe başladı. Aynı hisse devri kararında Balıkesir RES içinde hissesi bulunan Karesi RES de payını sattı.
İşlemler tamamlandıktan sonra Alibey (Cunda) Adası Rüzgar Enerji Santrali Üretim Lisansına İlişkin Santral Sahası Ayvalık’tan İzmir sınırlarına getirildi. Bergama İlçesi, Güneşli Mahallesi ve Balıkesir İli, Burhaniye İlçesi Kırtık Mahallesi Mevkii sınırları içerisinde yer alan bir alanı kapsayan güzergahta yeni lisans verildi. EPDK’dan izin alan şirket bu kapsamda 25 adet türbin kuracak.  RES’ler Yaylacık, Kurucuoluk ve Hacıhüseyinler Yaylaları’na kurulacak.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı