Advert

24 saatte kül oldu, 20 yılda yeşerecek!

Foça’da Kızıldağ Mevkii'nde çıkan orman yangını sonrası çoraklaşan bölgeler yapılacak çalışmayla tekrar yeşile bürünecek.

24 saatte kül oldu, 20 yılda yeşerecek!
24 saatte kül oldu, 20 yılda yeşerecek! admin
Bu içerik 2067 kez okundu.
Advert

Foça’da Yenifoça Mahallesi'ndeki Kızıldağ Mevkii'nde 17 Nisan'da çıkan orman yangını, şiddetli rüzgarın etkisiyle büyüyüp, yayıldı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nün 50 arazöz, 15 ilk müdahale aracı, 10 su ikmal aracı, 5 dozer, 1 uçak ve 200'den fazla personel ile müdahale ettiği yangın, 24 saatte kontrol altına alınabildi. Toplam 100 hektarlık orman alanının zarar gördüğü yangından sonra Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı İzmir Orman İşletme Müdürlüğü'nce enkazın sahadan temizleme çalışmalarına başlandı. Konuya ilişkin açıklama yapan İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, şunları söyledi:
"Akdeniz iklim kuşağında olan bölgemiz için elbette yaz aylarında orman yangınları kaçınılmaz bir tehlikedir. Bu nedenle vatandaşlardan önemle rica ediyoruz. Havaların ısınmasıyla birlikte çok daha dikkatli olmalarını gördükleri en ufak dumanı ücretsiz yangın ihbar hattımız Alo 177'ye bildirmelerini istiyoruz. Yangının çıkış nedeni adli makamlarca araştırılmakta ama tüm şüpheler ihmal ve dikkatsizlikten çıktığını gösteriyor. Vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Biz Yeni Foça Kızıldağ mevkiini 2017 yılı bitmeden tekrar yeniden ağaçlandıracağız. Enkaz temizleme ve sahanın dikime hazır hale getirilmesinden sonra ilk fidanları burada vatandaşlarımızla birlikte dikeceğiz. Ancak bu bölgenin eski orman formuna dönüşmesi en az 20 yıl alacaktır." 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı