Advert

‘Enerji Avcıları’dan Kınık'a ziyaret

Gediz Elektrik Dağıtım, çocukları enerji verimliliği konusunda bilinçlendirmek ve farkın dalık yaratmak amacıyla başlattığı ‘Enerji Avcıları’ projesi kapsamında Kınık’ı ziyaret etti.

‘Enerji Avcıları’dan Kınık'a ziyaret
‘Enerji Avcıları’dan Kınık'a ziyaret admin
Bu içerik 1867 kez okundu.
Advert

Enerjinin verimli kullanılması konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen GDZ Elektrik Dağıtım 2016 yılından bu yana sürdürdüğü Enerji Avcıları Projesi kapsamında İzmir ve Manisa’da 47 ilçeyi tek tek geziyor, okulları ziyaret ediyor, binlerce çocuğa enerjinin nasıl verimli kullanılacağını anlatıyor. Çocukların evlerinde, okullarında yıl boyunca enerjiden nasıl tasarruf ettiklerini takip ediyor. Enerji Avcılarının bu haftaki durağı Kınık’taki Remziye Akalınlı Anaokulu oldu.
2016 yılında Enerji Verimliliği Haftası’nda start alan ve iki yıldır sürdürülen projede, hedef kitle olan 4-6 yaş grubu miniklere enerjinin önemi ve nasıl doğru kullanılacağı anlatılıyor. Etkinlikte Enerji Avcıları, Bay Şaşkın’ı yanlış kullanım alışkanlıkları konusunda uyarırken doğrunun ne olduğunu çocuklarla birlikte öğretiyor. Çocukların interaktif katılımıyla ilerleyen etkinlikte çocuklar hem öğretici, hem de öğrenen oluyor. Çocuklarla sınırlı kalmayan projeye okul yöneticileri, öğretmenler, aileler de dahil ediliyor. Çocukların nasıl birer enerji avcısına dönüştüğü yıl boyu takip ediliyor, böylece projenin sürekliliği sağlanıyor.
PROJE 4 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞTI
Proje hakkında açıklama yapan GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Metin Demirdağ, geçen yıl başlattıkları Enerji Avcıları projesinde 2 bin öğrenciye ulaştıklarını söyledi. Demirdağ, “5 yıl boyunca sürdürmeyi hedeflediğimiz projemizin içeriğini her yıl aldığımız geri bildirimlerle zenginleştiriyoruz. İzmir, Manisa Valilikleri ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri’nin tam desteğiyle bu yıl bölgemizdeki 47 ilçede en az 5 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Kınık’ta bugün gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizle birlikte öğrenci sayımız 4000’i geçti. ” dedi.
‘AMACIMIZ; TASARRUFU HEDEFLEYEN NESİLLER YETİŞTİRMEKTİR’
Demirdağ, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Enerji verimliliğini eğlenceli ve ilgilerini çekecek bir dille anlatıyor, çocukları bu sorumluluğun bir parçası haline getiriyoruz. Burada okullara, idarecilere, öğretmenlere ve ailelere de önemli rol düşüyor. Gittiğimiz her okulda enerjinin verimli kullanılıp kullanılmadığı ölçüyoruz. Okul yöneticileriyle anket yapıyoruz. Öğrencilere sunum öncesi ve sonrasında sorular yöneltip, yaptığımız sunumun etkisini ölçüyoruz. Çocuklara günün sonunda enerji puan kartları dağıtıyoruz. Bir ay sonra puan kartlarını toplayıp, nerelerde ne kadar tasarruf yapmaya gayret ettiklerini izliyoruz. Çocukların ‘enerji avcılığı’ macerasını öğretmenler ve ailelerin kontrol etmesini sağlıyoruz. Bu kontroller büyüklerimizin de yanlış alışkanlıklarını değiştirmesini sağlıyor. Eğitim sonunda çocuklarımıza sertifika veriyoruz. Amacımız; Enerjinin değerini bilen tasarrufu hedefleyen nesiller yetiştirmektir”

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı