Advert

81’inci Bergama Kermesi’ne Görkemli Açılış

Bu yıl 17 – 21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ve 81 yıldır kesintisiz olarak devam eden Türkiye'nin ilk yerel festivali olan tarihi Bergama Kermesi başladı.

81’inci Bergama Kermesi’ne Görkemli Açılış
81’inci Bergama Kermesi’ne Görkemli Açılış admin
Bu içerik 2236 kez okundu.
Advert

Atatürk’ün talimatıyla 1937 yılından bu yana tam 81 yıldır kesintisiz devam eden Bergama Kermes’i Kaymakamlık Tören Alanı’nda Atatürk Heykeline çelenk konulmasıyla başladı. Atatürk Bulvarında ki meslek lisesi önünden başlayan, Bankacılar Caddesinden dönülerek Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren geleneksel kermes yürüyüşüne ise vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan gösterilerde ise Bergama Kılıç Kalkan Ekibi ile yurt dışından ve içinden katılan halk oyunları gösterileri büyük alkış aldı. Açılış konserinde Ege’nin ünlü grubu Aegean Band sahne aldı.

KERMES IŞIĞI 81 YIL HİÇ SÖNMEDİ
Kermes’in açılış konuşmasını yapan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “13 Nisan 1934 tarihinde ilçemizi onurlandıran Ulu Önder Atatürk’ün armağanı olan kermesi 81. kez düzenliyoruz. Çağdaş Cumhuriyetimizin üzerine kara bulutların çöktüğü dönemlerde dahi sönmeyen kermes ışığı, Bergamalılarında benimsemesi ve sahiplenmesi ile bugünlere geldi. 81 yıl boyunca hiç sönmedi. Ben bugün burada olan herkese kermes coşkusunu, heyecanını paylaştıkları için çok teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Gönenç konuşmasında Bergama ile Silifke’nin kardeş kent oluşunun müjdesini her iki ilçenin ortaklaştırılan kültürlerine değinerek verdi.
Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut ise konuşmasında; “Sizlere Silifkeli kardeşlerinizin selamlarını getirdim. 81.Kermes’in hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Başkan’ın dediği gibi bizler aslında kardeştik ama bugün bu kardeşliği resmi hale getirdik. Bizim için bu çok büyük mutluluk. Onur ve gururunu yaşıyorum” dedi. 
İzmir Büyük şehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan; “Atatürk’ün talimatıyla başlatılan Bergama Kermesi Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk festivalidir. Bu sebeple Bergama Kermesi’nin bizlerde yeri başkadır” dedi. Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan ise; “Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan bir şenliğe, bir panayıra ev sahipliği yapıyoruz. Kermes UNESCO Dünya Mirası İlkler Şehri Bergama’ya ayrı bir güzellik katıyor” dedi. 21 Mayıs Pazar Günü sona erecek olan Bergama Kermesi, sergiler, konserler, halk oyunları, tiyatrolar, ata sporları ve yerel grupların müzik dinletileri ile şenlenmeye devam edecek.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı