Advert

Bergama’da Üretimini Balay Firması Yapıyor ve Faydaları Saymakla Bitmiyor: Organik Solucan Gübresi

Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, Avrupa’da ve dünyanın birçok gelişmiş tarım ülkesinde her tür meyve, sebze, ağaç ve bitki türlerinin yetiştirilmesinde yaygın olarak kullanılmakta olan Organik Solucan Gübresi, Bergama’da Balay Firması tarafından üretilerek üreticilere sunuluyor.

Bergama’da Üretimini Balay Firması Yapıyor ve Faydaları Saymakla Bitmiyor: Organik Solucan Gübresi
Bergama’da Üretimini Balay Firması Yapıyor ve Faydaları Saymakla Bitmiyor: Organik Solucan Gübresi admin
Bu içerik 2831 kez okundu.
Advert

Organik Solucan Gübresi üretimi son yılların yükselen ekonomik faaliyetlerinden biri haline gelirken Bergama’da üretimini yapan Balay Organik Solucan Gübre Firması bu konuda üreticilere destek sunuyor. Son dönemlerde kullanımı oldukça yaygınlaşan gübrenin faydaları saymakla bitmiyor. Üreticiler kimyevi gübrelerin yerine toprağa daha yararlı olan organik olan bu gübreyi tercih etmeye başlarken son zamanlarda organik gübre denilince de akla ilk gelen madde solucan gübresi oluyor. Kırmızı Kaliforniya cinsi solucanların ürettiği organik gübrenin, normal gübreye oranla daha fazla verim elde edilmesine imkan tanıdığı biliniyor. Atıldığı toprağa herhangi bir zarar vermeyen tersine toprağın içindeki organik maddeyi arttıran solucan gübresi, kaliteli ve lezzeti daha yüksek ürün elde edilmesinde ana faktörlerden biri olarak görülüyor.

BERGAMA’DA ÜRETİMİNİ BALAY FİRMASI YAPIYOR
Türkiye'de birçok bölgede kullanılmaya başlanan gübreyi Bergama’da üretimini yapan Balay firması üreticilere bu konuda destek sunuyor. 1924’ten beri çeşitli sektörlerde Bergamalıların hizmetinde olan Behzat Balaylar ve oğulları, Sıvı Organik Solucan Gübresi konusunda üretimini yapıp bölgedeki ve Türkiye’deki üreticilere 1,5,10,20 litre olarak satışını yapıyor. Firma sahibi İnşaat Yüksek Mühendisi Behzat Balay Organik Solucan Gübresi işine 2014 yılından başladıklarını söyleyerek “2014 yılında Organik Solucan Gübresi ile ilgili araştırmalara başladık ve Türkiye’de çok ihtiyacı duyulan bir konu olduğunu belirledik. Araştırmalarımızı geliştirdik ve İngiltere, Amerika, Avusturalya’daki üreticiler ile bilgi alışverişinde bulunduk. Sonrasında üretim işi için lisans karşılığında formülünü aldık. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan bütün üretim belgeleri ve lisansı alınarak üretimine başladığımız ürünlerimizi piyasaya sürdük. Gerekli denemeleri yapılan gübremizde olumlu sonuçlar elde ettik. Tüm üreticilerimiz bunu denemeli.” dedi.
ORGANİK SOLUCAN GÜBRESİ FAYDALARI
Bir tarım alanına az miktarda atılması nedeniyle ve uygun fiyatıyla dikkat çeken Solucan Gübresinin faydalarıysa saymakla bitmiyor. Toprağın verimini arttıran, aynı zamanda toprağı da güçlendiren ve kendini toplamasına büyük yarar sağlayan Solucan Gübresi içerdiği yüksek düzeyde toprak ve bitki için yararlı simbiyotik (rhizobium), asimbiyotik (serbest ve azot fiske eden bakteriler ve mikoriza mantarları) bakteriler ve solucana özgü sölom sıvısı ile toprağın mikroflora ve mikrofaunasmasında canlılık kazandırıyor.
Solucanlar sindirim sistemleri içinde sentezledikleri antibiyotik nitelikli yapılar, aminoasit ve vitaminleri dışkılarına karıştırarak ortaya çıkan gübrenin biyolojik aktivitesini arttırırlar. Böylece bu gübreyle beslenen bitkilerin sağlıklı ve hızlı gelişmelerini sağlıyor. Ayrıca bu gübre kullanıldığı yerde yabani ot gelişimini de azaltıyor.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüs için motorize dezenfekte ekibi
Koronavirüs için motorize dezenfekte ekibi
Bankamatiklere hijyen ve dezenfekte noktası
Bankamatiklere hijyen ve dezenfekte noktası