Advert

Bu Sefer Kozak Bölgesi’ne Dağıtıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma stratejisi doğrultusunda üreticiye verdiği desteği Bergama'nın Kozak bölgesine küçükbaş hayvan dağıtımı ile sürdürdü.

Bu Sefer Kozak Bölgesi’ne Dağıtıldı
Bu Sefer Kozak Bölgesi’ne Dağıtıldı admin
Bu içerik 2160 kez okundu.
Advert

Kozak Bölgesi için yapılan kura ile dağıtım törenine Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, Belediye başkan yardımcıları Ali Kahyaoğlu ve Ümit Atlam, Bergama Ziraat Odası Başkanı Nuri Taşkıranoğulları, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarla ve çok sayıda vatandaş katıldı.
ÜRETİME CAN SUYU    
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan İzmir genelinde şu ana dek 1500 üreticiye 5950 adet küçükbaş hayvan dağıttıklarını ifade ederek, “ Alınan eğitimler doğrultusunda bakımlar gerçekleştiğinde bu sayılar daha da çoğalacak ve büyük sürüler olacak. Bizler üretime can suyu desteği veriyoruz. Şu ana dek dağıttığımız hayvanlardan elde ettiğimiz verilere göre 1745 adet yavru elde edilmiş durumda. Ve bu bizleri çok mutlu ediyor. İzmir’in birçok bölgesinde meyveciliği de geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Bizlere gelen talepler doğrultusunda üreticilerimizi meyve fidanları ile buluşturuyoruz” diye konuştu.
BAŞARININ KANITI
İzmir son dönemdeki uygulamaları ile Türkiye’de örnek bir kent olduğunu belirten Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “Kırsal kalkıma projeleri ile sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da örnek aldığı bir kent haline geldi. Büyükşehir Belediyesi’nin uzun süreden beri desteklediği Tire Süt Kooperatifi Birleşmiş Milletler tarafından ödüllendirildi. Bütün bu gelişmeler bir başarının kanıtıdır” dedi.
İZMİRLİLER ÇOK ŞANSLI
İzmirlilerin her anlamda çok şanslı olduklarını dile getiren Başkan Gönenç şöyle konuştu: “ Bir belediye düşünün ki önce üretim yollarını, ova yollarını asfaltlamaya başladı. Çitçiyi köylüyü çamurdan tozdan kurtarmayı birinci amaç edindi. O belediye ziraat odalarına makine ekipman desteği verdi. Kozak’ta arıcılığı destekledi. Tire’de sütçüyü destekledi. Bayındır’da çiçekçiyi, Ödemiş’te fidancıyı destekledi. Ve İzmir’in bütün ilçelerinde de küçükbaş hayvan desteğini devam ettiriyor.
İZMİR TÜRKİYE’YE ÖRNEK
Yıllar önce Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de ilk olarak başlatmış olduğu okul sütü projesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sürdürülüyor. Bugün hayvan üretimi için destek veriyor ve bir hafta önce Bergama’da İlçe Tarım Müdürlüğü hayvan dağıtımı gerçekleştirdi. Bu da gösteriyor ki Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulaması Tarım Bakanlığı tarafından da model olarak alınmaya başlandı. Ve üreticiler de bu projeye sahip çıkıkça bu proje daha da büyüyecek ve Büyükşehir Belediyesi ’de desteğini sürdürecektir.”
Törende konuşan Bergama Ziraat Odası Başkanı Nuri Taşkıranoğulları ise desteklerinden dolayı İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bergama Belediyesi’ne teşekkür ederek, Kozak Yaylası’nda fıstık çamlarındaki verimsizliğin üreticiyi sıkıntıya düşürdüğünü ve bu konuda yürütülecek olan çalışmaların üretici için önemli olduğunu dile getirdi.
Konuşmaların ardından, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Bergama Ziraat Odası Başkanı Nuri Taşkıranoğulları üreticilerle birlikte ilk kura çekilişini gerçekleştirdi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı