Advert

Susuzluk tarihe karışıyor: İzmir'in o ilçesine can suyu

Egenin incisi İzmir ilinin ekonomisinde tarımın katkısı büyüktür. İldeki tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

Susuzluk tarihe karışıyor: İzmir'in o ilçesine can suyu
Susuzluk tarihe karışıyor: İzmir'in o ilçesine can suyu admin
Bu içerik 4591 kez okundu.
Advert

DSİ Genel Müdürü Murat Acu Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında İzmir ilinin de nasibini aldığını belirterek,
Ege Gelişim Projesi (EGEGEP) kapsamında bulunan İzmir ilimizde 2003-2019 yılları arasında tamamlanan ve tamamlanacak projeler ile 1.378.000 kişiye ilave içmesuyu temin edilmesi, 561.560 dekar zirai alanın sulamaya açılması, sulamaya açılan alanlardan 356,3 milyon TL zirai gelir artışı, 68 adet yerleşim yerinin ve 99.500 dekar arazinin taşkınlardan korunması hedeflenmektedir. ’dedi.

‘’Dikili -Çandarlı Barajı Tamamlandı’’

DSİ Genel Müdür Acu;’’Bu kapsamda İzmir’in turizm beldesi Dikili ilçesi Çandarlı yerleşim merkezinin susuzluğu tarihe karışıyor. Tarihi beldeye yılda 950.000 m3 içme suyu sağlayacak “Dikili -Çandarlı Barajı” inşaatı tamamlandı. Çandarlı’ya su vermek için İZSU’nun isale hattını bitirmesini beklemekteyiz.
Tarihi yarımada üzerinde kurulu Çandarlı’nın su ihtiyacını karşılamak üzere Havza’da su tutulmaya başlandı. 2.13 milyon m3 su depolama kapasitesine sahip olacak baraj Çandarlı’ya her yıl 950 bin m3 içme suyu sağlayacak. ‘’dedi.
‘’17.500 Kişinin Su İhtiyacını Karşılayacak’’
 Genel Müdür Acu ;’’34 metre yüksekliğindeki gövdesi ile Bakırçay havzasının en büyük içme suyu tesislerinden biri olan baraj, Dikili ilçesi Çandarlı yerleşim merkezinin içme suyu ihtiyacını kökünden çözecek. 17.500 kişinin faydalanacağı Dikili-Çandarlı barajı yaklaşık 15 milyon liraya mal oldu. ’dedi.
DSİ Genel Müdürü Murat Acu; ‘’Son olarak, ‘Bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüs için motorize dezenfekte ekibi
Koronavirüs için motorize dezenfekte ekibi
Bankamatiklere hijyen ve dezenfekte noktası
Bankamatiklere hijyen ve dezenfekte noktası