Advert

BERTO’dan Mesleki Yeterlilik Sınavları

Bergama Ticaret Odası ve MEYBEM işbirliği ile “Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavı” gerçekleştirildi.

BERTO’dan Mesleki Yeterlilik Sınavları
BERTO’dan Mesleki Yeterlilik Sınavları admin
Bu içerik 3263 kez okundu.
Advert

21-22 Haziran tarihlerinde Bergama Mesleki Eğitim Merkezi’nde Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavı gerçekleşti. Adaylar ahşap kalıpçılık, sıvacılık ve seramik karo kaplama dallarında sınava girdi. Meybem yetkilisi Sebahattin Şimşek kontrolünde ve Bergama Ticaret Odası çalışanı Hamit İri’nin gözlemci olarak katıldığı Ahşap kalıpçılık sınavı katılımcıları yazılı, proje okuma ve uygulama aşamalarından geçerken, sıvacılık ve seramik karo kaplama sınavı katılımcıları ise yazılı ve uygulama aşamalarından geçerek ter döktü.
Mesleki Eğitim Merkezi’ne giderek, adayları ziyaret eden Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper ve Genel Sekreter Gülay Koç, inşaat alanında çalışan kişilerin İş Sağlığı ve Güvenliği dâhil olmak üzere yaptıkları mesleğin belgelendirilmesinin ve bu yönde eğitim çalışmalarının yapılmasının öneminden bahsetti. Ürper, “Bergama Ticaret Odası olarak bundan sonraki süreçte de Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavlarının yapılması için gereken desteği sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Belgesiz işçi çalıştıran 500 lira idari para cezasına tabi tutulacak
Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından mesleki yeterlilik belgelendirmesi zorunlu tutulan mesleklerde yapılan düzenlemeye göre, belgesiz işçi çalıştırılmayacak. 2017 yılından itibaren belgesiz işçi çalıştırmanın Bakanlıkça tespit edilmesi durumunda ise, iş yerine 500 lira idari para cezası kesilecek.
54 aya kadar destek
İşçi ve işverene herhangi bir yük getirmeyen Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavında başarılı olan kişilerin 2017 yılı sonuna kadar belge masrafı ve sınav ücretinin tamamı İŞKUR’un İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Çalışanı Mesleki Yeterlilik Belgesi alan işveren, 12 ay boyunca SGK Sigorta işveren payını ödemiyor. İşverenin belgeli kişiyi işe alması halinde 4.5 yıla varan sigorta payını ödemeyecek.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüs için motorize dezenfekte ekibi
Koronavirüs için motorize dezenfekte ekibi
Bankamatiklere hijyen ve dezenfekte noktası
Bankamatiklere hijyen ve dezenfekte noktası