Advert

ALİAĞA ATATÜRK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

ALİAĞA ATATÜRK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI
ALİAĞA ATATÜRK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI admin
Bu içerik 3696 kez okundu.
Advert

Aliağa’nın ikinci ana arteri olan Atatürk Caddesi’nde çalışmalar tamamlandı.

Aliağa, İstiklal Caddesi’nden sonra ikinci ana arterine kavuştu. Aliağa imar planlarında cadde olarak görünen fakat bugüne kadar park olarak kullanılan Atatürk Caddesi’nin bütününün trafiğe açılması çalışmaları tamamladı.

ALİAĞA TRAFİĞİ NEFES ALDI
Aliağa Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında ilk olarak yolun toprak örtüsü kaldırıldı. Elektrik hattı yer altına alındı. Su, kanalizasyon ve yağmur drenajlarının yapılmasının ardından asfalt dökümüne hazır hale getirildi. Altyapısı hazırlanan yolun bütününe Aliağa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yaklaşık 3 bin ton asfalt serimi yapıldı. Bunun yanı sıra kullanım ömrü geçmiş bordür taşları da yenileriyle değiştirildi. Yayalara ait bölümde ise dekoratif baskı beton tekniği kullanıldı. Genişliği 27 metre, uzunluğu ise 397 metre olan cadde İstiklal Caddesi’nde ve ilçe merkezinde oluşan trafik yoğunluğunu büyük bir ölçüde azalttı.

Aliağa trafiğine nefes aldıran caddenin etrafında bulunan ticari amaçlı kullanılan işgaller de çalışmalar dahilinde ortadan kaldırıldı. Çalışmalar boyunca GDZ Elektrik, Telekom ve İzmirgaz gibi altyapı ekipleri de ortak hareket ederek caddenin altyapısını kullanıma hazır hale getirdi.

ERGUVANLAR RENK CÜMBÜŞÜ YAŞATACAK
Bazı beton yapılar da ortadan kaldırılarak bölgedeki yeşile ayrılan alan büyüklüğü iki katına çıkartıldı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince yolun sağına ve soluna dikilen çeşitli bitkilerle caddenin daha yeşil bir görünüme kavuşması sağlandı. Park ve Bahçeler Müdürlüğünce yapılan çalışmalar kapsamında boyları 10 metreye kadar uzayabilen 63 adet erguvan ağacı dikildi. Renk cümbüşü yaşatacak olan erguvanların yanı sıra çok sayıda gür formlu bir çam türü olan limon servi dikimi de yapıldı. Zeytinli Park içerisine ise dikilen rengarenk binlerce gül ile zeytinli park adeta gül bahçesine dönüştürüldü.

ZEYTİN AĞAÇLARI UZUNHASANLAR’A TAŞINDI
Çalışmalar kapsamında Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler imar yolu üzerinde bulunan 9 adet zeytin ağacını yerinden sökerek Uzunhasanlar Mahallesi’nde mesire alanı olarak belirlenen bölgeye dikti. İş makineleri ile zarar verilmeden itinalı bir şekilde yerlerinden sökülen zeytin ağaçları Uzunhasanlar Mahallesi’nde yeniden hayat buldu. Uzman teknik ekibin gözetimi altında yapılan taşıma işlemlerinin ardından ağaçlara gerekli bakımlar yapıldı ve yeniden doğaya kazandırıldı.

ATATÜRK CADDESİ GECELERİ IŞIL IŞIL
Altyapı ve asfaltlama çalışmalarının ardından caddeye yerleştirilen 32 adet kırmızı çiçek figürlü dekoratif led aydınlatma direkleri ilçeye ayrı bir güzellik kattı. Görsel güzelliği ile dikkat çeken aydınlatma direkleri led özelliği sayesinde standart sokak lambalarına göre de enerjide yüzde 50 tasarruf sağlıyor.

YAYALAR İÇİN ÜST GEÇİT
Çalışmalar bununla da kalmadı. Aliağa trafiğinin yükünü azaltarak trafiğe nefes aldıran Atatürk Caddesi’nde yayalara kullanım kolaylığı sağlamak ve vatandaşların yolun karşısına güvenli geçişler yapabilmesi için ilçe merkezindeki ilk asansörlü üst geçit de hizmete girdi. Yapımı Aliağa Belediyesi tarafından tamamlanan üstgeçit 27 metre uzunluğa, 4 metre 80 santimetre yüksekliğe ve 3 metre genişliğe sahip. Karayolları standartlarındaki üst geçit, vatandaşların yolun karşısına geçmelerinde büyük kolaylık sağlıyor. Asansörlü olması sayesinde özellikle yaşlı ve engelli vatandaşlar tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor. Akşam kullanımları için dekoratif aydınlatma ile süslenen üst geçit, ışıl ışıl görüntüsüyle de vatandaşların beğenisini kazandı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı