Advert

Bergama’ya iki yıldızlı kırmızı bayrak

İzmir'de engellilerin yaşamını kolaylaştıran mekan ve araçlara yönelik dağıtılan 'kırmızı bayrak' bu kez üç devlet hastanesine verildi.

Bergama’ya iki yıldızlı kırmızı bayrak
Bergama’ya iki yıldızlı kırmızı bayrak admin
Bu içerik 1606 kez okundu.
Advert

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kırmızı Bayrak Komisyonu'nun başvurularla ilgili yaptığı inceleme sonunda, Bergama Doktor Faruk İlker Devlet Hastanesi ve Aliağa Devlet Hastanesi 2 yıldızlı, Dikili Devlet Hastanesi ise 3 yıldızlı kırmızı bayrak almaya hak kazandı.
Türkiye'de ilk kez İzmir'de hayata geçirilen 'kırmızı bayrak' uygulamasında kırmızı bayrak kazanan mekan ve araç sayısı 51'e yükseldi. Engellilerin erişimine uygun mekanların sayısının arttırılmasını hedefleyen uygulama kapsamında en son olarak üç devlet hastanesi kırmızı bayrağa hak kazandı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, İzmir Kent Konseyi, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği temsilcileri ile ortopedik, görme ve işitme engelliler ile ilgili faaliyet gösteren dernek temsilcilerinin yer aldığı Kırmızı Bayrak Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonunda, Bergama Doktor Faruk İlker Devlet Hastanesi ve Aliağa Devlet Hastanesi 2 yıldızlı kırmızı bayrak aldı. Daha önce 2 yıldızlı kırmızı bayrak alan Dikili Devlet Hastanesi ise yaptığı yeni başvuru sonunda 3 yıldızlı bayrağı göndere çekmeye hak kazandı. Komisyon kararı Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından da onaylandı. 
Uygulamada 'kırmızı bayrak', 1, 2 ve 3 yıldızlı olmak üzere üç kategoride veriliyor. 1 yıldız erişilebilirlik konusunda teknik şartnamede belirtilen kriterlerin en az yüzde 60'ını, 2 yıldız en az yüzde 75'ini sağlayan, 3 yıldız ise belirtilen kriterlerin en az yüzde 90'ını sağlayan kamuya açık faaliyet gösteren açık veya kapalı mekanlara ve ulaşım araçlarına verilen kırmızı bayrağı temsil ediyor.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı