Advert

Referandum startını Bergama’dan verdi

CHP Genel Sekreteri, referandum startını Bergama’dan verdi. Sındır, “Bu anayasa ‘hayır’ çıkarsa yine birtakım düzenlemeler gerekecek ama bizim amacımız her siyasi düşüncenin bir gün iktidar olabileceği demokrasiyi yaşatabilmektir. Hayır da hayır vardır." diye konuştu.” dedi.

Referandum startını Bergama’dan verdi
Referandum startını Bergama’dan verdi admin
Bu içerik 431 kez okundu.
Advert

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Ankara’daki genişletilmiş il ve ilçe başkanları toplantısının ardından alana indi. Genel Sekreter Sındır, İl Örgütü’nün 12 Şubat Pazar günü eski genel başkanlar, eski milletvekilleri, il ve ilçe eski başkanları, belediye eski başkanlarının, parti meclisi eski üyelerinin de hazır bulanacağı geniş katılımla gerçekleştirileceği zirve öncesinde referandum çalışmalarına, Bakırçay Havzası’ndan start verdi. Sındır, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Ev ev gezeceksiniz” talimatı sonrasında sivil toplum kuruluşları, sendika temsilcileri, meslek örgütleri, mahalle muhtarları, partililer ve çok sayıda vatandaşla bir araya geldi.
İlk durak Bergama…
Bergama’da gerçekleştirilen kahve toplantısında Genel Sekreter Sındır’a, Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, İlçe Başkanı Ayşe Şimşek, İkinci Bölgede Örgütten Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Okan Karlıdağ eşlik etti. Sındır vatandaşlara anayasa değişikliği teklifinin referandum sürecinde yürütecekleri ‘Hayır’ kampanyası hakkında bilgi verdi.
 ‘Neden evet?’ dediğimizde, geçerli bir neden yok!
Genel Sekreter Sındır şunları söyledi: Yargı tek adamın egemenliği altına giriyor. Bu değişikliği çıkaranlar, ‘evet’ denmesini isteyenler, ‘neden ‘evet’ diyelim?’ dediğimizde bir tane geçerli sebep söyleyemiyorlar. ‘Terör bitecek’ diyorlar.  15 yıldır bütün kanunları çıkarırken terörü neden bitirmediniz? Hangi yasayı çıkarmak istediniz, hangi kararı vermek istediniz de yapamadınız? ‘Ekonomi iyileşecek’ diyorlar. Ekonomi niye bu duruma geldi? Niye iyileşmedi?  Bütün bunlar Türkiye’yi refaha kavuşturmanın değil, yeniden iktidarda kalmanın bir arayışıdır."
Parti devleti olacak!
Sındır 'evet' demenin bir tane geçerli nedeni olmadığını belirterek "Başkan seçilecek kişi hem ilçe başkanı atayacak, hem de kaymakam, müdür, vali, müftü atayacak. Bütün idari yapılar hem cumhurbaşkanı hem parti genel başkanı olan kişinin yetkisi altına girer. Yani bir parti devleti olacak. Tekrar söylüyorum; bu partilerin tartışılacağı bir mesele değildir. Bugün o iktidar olur yarın başka birisi… Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir. Cumhurbaşkanı milletin yüzde 51 oyuyla geldi. Yani bu illetin diğer yarısı ‘seni istemiyorum’ dedi. Ama cumhurbaşkanı milletin egemenliğinin yüzde 100’ünü temsil eden meclisi ‘seni istemiyorum diyerek feshedebilir. İstemediğim cumhurbaşkanı benim partimin milletvekillerini çıkarabiliyor.  ‘Evet’ demenin bir tane geçerli nedeni yok, ama hayır demek için ben onlarca neden sayabilirim." dedi.
 ‘Hayır’da hayır vardır!
"Ben bu yörenin insanıyım ama bizim derdimiz bu ülkede yaşayan herkestir. Hangi partiden olursa olsun tüm vatandaşlarımızın geleceğidir." diyen Sındır, "Karar tabi ki sizlere ait ama bunların nedenlerini konuşmak gerekiyor. Bu anayasa ‘hayır’ çıkarsa yine birtakım düzenlemeler gerekecek ama bizim amacımız her siyasi düşüncenin bir gün iktidar olabileceği demokrasiyi yaşatabilmektir. Hayır da hayır vardır." diye konuştu. Sındır Bergama ziyaretinin ardından Kınık’a geçti.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
BERGAMA PAZAR YERİ YENİLENİYOR
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı
İlçe Milli Eğitimde değerlendirme toplantısı