GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-09-2022 15:40   Güncelleme : 14-09-2022 16:18

Bergamamızın Kurtuluşunun 100. Yılı Kutlu Olsun

14 Eylül Bergama’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. yıl dönümü Bergama’da coşkuyla kutlanmaya başladı.

Bergamamızın Kurtuluşunun 100. Yılı Kutlu Olsun

    14 Eylül Kutlama Törenleri Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenlere geçildi. Kutlamalar çerçevesinde Halk Oyunları gösterisi, Kılıç Kalkan Gösterisi ve öğrenciler tarafından şiirler okundu.

    BAŞKAN KOŞTU; “BUGÜN BERGAMA’MIZIN GURUR GÜNÜ”

    Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende bir konuşma yapan ve Bergama’nın 14 Eylül Düşman İşgalinden kurtuluşunu kutlayan Belediye Başkanı Hakan Koştu, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan için canlarını feda eden şehitleri ve gazileri saygı ve rahmetle andığını ifade etti.

    Bundan tam 100 yıl önce verilen vatan mücadelesi sayesinde bugün, bağımsız bir millet olarak, güçlü bir Türkiye’de yaşandığına yaptığı konuşmasında dikkat çeken Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın, ‘ulusun bağımsızlığını, yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır’ sözleri üzerine başlayan Kurtuluş Savaşımız, dünya tarihine damgasını vurmuş bir Kahramanlık Destanı’dır. Tarihimizin en parlak sayfalarını oluşturan İstiklal Savaşı, Anadolu insanının, vatanın her karışını, canı pahasına savunduğu, büyük bir vatan mücadelesidir. 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşmasıyla son bulan Kurtuluş Savaşı’nda Türk Halkı büyük kayıplar vermiş, ancak Türkiye Cumhuriyeti olarak güçlü bir devlet kurmuştur” dedi.

    Batı Anadolu’da, Kuva-i Milliye hareketinin ilk başladığı yerlerden biri olarak Bergama’nın ayrıca bir önemi olduğuna konuşmasında işaret eden Belediye Başkanı Hakan Koştu, “1919’da Bergama’da başlayan işgal, 14 Eylül 1922’ye değin devam etmiş ve Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın ardından ‘Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir’ sözleri üzerine Türk ordusu, İzmir’den sonra hızla Bergama’ya da ulaşmıştır. Ordu, Bergama’daki Kuva-i Milliyecilerle birlikte, düşmanı kısa sürede pes ettirmeyi başarmıştır. Bergama ‘düşman işgalini kıran ilk şehir’ olarak da adını tarih sayfalarına yazdırmıştır. Burada bir kez daha, Tuzcu Efe’yi, Arap Ali Osman Efe’yi, Adalı Mehmet Efe’yi, adı bilinmeyen kahramanlarımızı ve tüm Kuva-i Milliyecileri rahmetle anıyorum” dedi.

    BAŞKAN KOŞTU; “SAAT 18.00’DE ZEYTİNPARK AÇILIŞIMIZA VE 21.30’DA TRT MÜZİK CANLI YAYININA HEMŞEHRİLERİMİ BEKLİYORUM”

    Konuşmasının Bergama için geliştirilen vizyon projeleri olduğunu projelerden Millet Bahçesi yapımı, devam eden Selinos ıslah projesi, 500 kapasiteli öğrenci yurdu, doğalgaz, organize sanayi ve selbes bölge , toki konukları, halısahalar, yeni sağlık kompleksi, çevreyolu ve birçok projenin gerçekleştirileceğini söyledi. Başkan Koştu Bugün Halkımızla birlikte Çeyrek asırlık zeytinlikte Zeytin Park projesini hayata geçireceklerini Saat 18.00deki açılışa bütün halkımıza davetli olduğunu yineledi.

    SAAT 21.00 de TRT MÜZİK BERGAMADA

     100. Yıl kurtuluş kutlamarı 21.30daki Cumhuriyet Meydanındaki TRT MÜZİK kanalından canlı olarak yayınlanacak Alaturka Akşamlar adlı program ile son bulacak.

AdminAdmin