EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-10-2023 09:51

BERTO'DA '2024 EKONOMİSİ' KONUŞULDU

Bergama Ticaret Odası, Ekonomi Gazetesi'nin usta kalemleri; Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, Genel Koordinatörü Vahap Munyar ve Yayın Kurulu Başkanı Dr. Şeref Oğuz'un konuşmacı olarak yer aldığı "2024 Ekonomisinde Bizi Neler Bekliyor?" söyleşisine ev sahipliği yaptı.

BERTO'DA '2024 EKONOMİSİ' KONUŞULDU

    Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Ali Uçar, Meclis Başkanı Suat Akın, Edremit Ticaret Odası Başkanı Ahmet Çetin, ESBAŞ Ceo’su Dr. Faruk Güler, geçmiş dönem Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, geçmiş dönem Bergama Ticaret Odası Meclis Başkanı Erol Işıldak ve yönetim kurulu üyeleri, bölge iş insanları, vatandaşlar ve basın mensuplarının da katıldığı söyleşide açılış konuşmasını yapan BERTO Başkanı Lütfi Kolat; "Bölgemizde yatırımlar bir bir artıyor. Yükselen OSB'ler ve Serbest Bölge ile gözler üzerimizde. Bizler de bu gelişmeleri takip edip süreci elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz. Fakat dünyada, ülkemizde 2024'te ekonomik olarak bizi neler bekliyor? İşte bu sorunun cevabını da bugün bizleri kırmayıp, buraya gelen 3 değerli isimden dinleyeceğiz. Hem kendilerine, hem de sizlere, katılımlarınız için Bergama Ticaret Odası adına teşekkür ediyorum" diyerek sözü Güldağ, Oğuz ve Munyar'a bıraktı.

    Vahap Munyar’ın moderatörlüğünde ilerleyen söyleşide sözü alan Hakan Güldağ; "Türkiye, %80 imalat yapıp, diğer ülkelere satışını yapabilen bir ülke. Çevremizdeki tüm ülkelerde bu oran %20 ve 30'larda. Günümüzde Avrupa'daki 4 evden 1'inde Türkiye'de üretilen bir Televizyon ve Beyaz Eşya var. Bunların yanında alanında tek, büyük ve başarılı şirketlerimiz var. Hepimizi kahreden 6 Şubat Depremi ile milyar dolarlık bir ihtiyaç oluştu. Bunun da ekonomiye yükü çok büyük. Ben 2024'te bu açık yarayı kapatıp, ardından hemen yönümüzü büyümeye çevireceğimize inanıyorum" diyerek yakın gelecekteki tahminlerini paylaştı.

    Sözü alan Dr. Şeref Oğuz; "Baharat Yolu'nun yeni versiyonu olan Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomi Koridoru'nun bizi pas geçmesi, benim gibi Ekonomi alanında işler yapan birçok kişiyi tedirgin etti. Yıllar önce ticaret deniz yoluna taşındığında, birçok dengeler değişmişti. Bu hala geçerliliğini koruyor. Türkiye de deniz yolu ticaretlerinde yer almalı" diyerek İsrail-Filistin savaşının ekonomik etkileri hakkında da görüşlerini ifade etti.

    Vahap Munyar'ın da ihracatta ve piyasalarda gelecek tahminlerini paylaştığı söyleşi, katılımcılar ile soru-cevap yapılarak sona erdi.

 

EditörEditör