EĞİTİM
Giriş Tarihi : 25-04-2022 17:53

Büyükşehir'in örnek projesi yaygınlaşıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in ilkini Seferihisar'da hayata geçirdiği Çocuk Belediyesi projesi yaygınlaşıyor. Başkan Tunç Soyer'in vizyon projesini tüm ilçelere yaymak adına başlatılan çalışmalar kapsamında ikinci Çocuk Belediyesi Tire'de açıldı. Başkan Soyer, “Çocuk Dostu Kentler” yaratmak için UNICEF kriterlerinin yaşama geçirilmesi amacıyla Türkiye’de çeşitli uygulamalar yapıldığını anımsatarak, bu kriterleri sağlamak için büyük bir kararlılıkla çalıştıklarını söyledi.

Büyükşehir'in örnek projesi yaygınlaşıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından ilki Seferihisar'da başlatılan Çocuk Belediyesi uygulaması yaygınlaşıyor. Katılımcı demokrasiyi geliştirmek, çocukların düşüncelerini açıkça söyleyebilmelerini, çözüm üretebilmelerini, karar alma mekanizmalarına aktif katılımlarını destekleyen, çocuk haklarını gözeten ve çocukların yönetime doğrudan katıldığı, çocuk odaklı sistem Çocuk Belediyesi Tire'de de açıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tire Belediyesi'nin birlikte hayata geçirdiği Çocuk Belediyesi'nin açılışı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran tarafından yapıldı.

Diğer ilçeler de projeyi örnek aldı
Çocuk Belediyesi açılış programının sunuculuğunu Fatih Ortaokulu öğrencilerinden 13 yaşındaki Abdullah Yağız Güreşen ile Ecem Betül Kara üstlendi. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran ile eşi Necibe Duran, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Ödemiş Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar ile eşi Filiz Yılmazlar, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile eşi Selma Eriş, Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, çok sayıda çocuk ve yurttaş katıldı.

3 ilçede daha çalışmalar sürüyor
Açılışta konuşan Başkan Tunç Soyer çocukların gözlerindeki pırıltıyı gördüğünü, herkesin tüm gücünü bu pırıltıdan aldığını söyledi. Başkan Soyer, Karşıyaka ve Buca'da da ilçe belediyelerinin çocuk belediyesi açılışına hız verdiğini, Gaziemir’de ise Çocuk Meclisi çalışmalarının başladığını duyurdu. Başkan Soyer, “Çocuk Dostu Kentler” yaratmak için UNICEF kriterlerinin yaşama geçirilmesi amacıyla Türkiye’de çeşitli uygulamalar yapıldığını anımsatarak, bu kriterleri sağlamak için büyük bir kararlılıkla çalıştıklarını söyledi.

AdminAdmin