GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-09-2022 08:50

Ekonominin Nabzı Berto' da Attı

Bergama Ticaret Odası, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan GÜLDAĞ, Genel Koordinatörü Vahap MUNYAR, Yayın Kurulu Başkanı Dr. Şeref OĞUZ ve Tarım Yazarı Ali Ekber YILDIRIM'ın konuşmacı olarak yer aldığı "Türkiye ve Dünyada Ekonomi" söyleşisine ev sahipliği yaptı.

Ekonominin Nabzı Berto' da Attı

    ESBAŞ Ceo'su Dr. Faruk GÜLER, Ulukent Sanayiciler Derneği Başkanı Ömer TELCİOĞLU, Dünya Gazetesi İzmir ve Balıkesir Bölge Sorumluları, Bergama Ticaret Odası Yönetim ve Meclisi, Kınık Sanayici ve İş İnsanları Derneği Yönetimi, basın mensupları ve bölge iş insanlarının katıldığı söyleşide açılış konuşmasını yapan Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret ÜRPER; "Orta ve uzun vadede bölgemizde ciddi gelişmeler göreceğiz. Bu gelişmelere bizlerin, iş insanlarının, işletmelerin ve kamu kurumlarının hazır olmaları gerekiyor. Bakırçay Bölgesi'ne gelen bu yatırımlar ile birlikte pek çok noktada değişimler yaşayacağız. İşte bu değişim sırasında havamızı, toprağımızı ve suyumuzu da korumaya özen göstermeliyiz. Bölgemizde yükselmeye başlayan OSB'ler ve diğer yatırımlar ile baktığımızda, yakın gelecekte ekonomik olarak büyük değişimler yaşayacağımızı söyleyebilmek mümkün. Bugün de burada ülkemizde ekonomi konusunda sözü dinlenen konuklarımızı ağırlamaktan ve hem Türkiye hem de dünya ekonomisinin içinde bulunduğu durumu ve gelecekte olacakları konuşacak ve dinleyecek olmaktan mutluluk duyuyorum, tüm katılımcılara teşekkür ediyorum" diyerek sözü konuşmacılara bıraktı.

    Vahap MUNYAR' ın moderatörlüğünde ilerleyen söyleşide sözü alan Hakan GÜLDAĞ, Türkiye'nin geçmiş yıllardan günümüze uyguladığı ekonomi politikalarını anlattı. Rusya-Ukrayna savaşının ekonomiye etkisinden de bahseden GÜLDAĞ, Türkiye ekonomisi hakkında yakın gelecekteki tahminlerini de paylaştı.

    Sözü alan Tarım Yazarı Ali Ekber YILDIRIM; "Maalesef yem almakta zorlanan üretici, süt ineklerini kesmeye başlıyor. Bu, derhal müdahale edilmesi gereken bir durum çünkü bu kesim, et ve süt fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Bununla birlikte dışarıdan hayvan ithal etmeye de başlıyoruz. Bu da ekonomimize bir darbe daha vuruyor. Bu konunun üzerinde yeterince durulmuyor." diyerek hemen ardından sürdürülebilir tarım konusuna da değindi.

    Türkiye ve dünya borsasının da konuşulduğu söyleşide, son yıllardaki ihracat rakamları, maliyetlerdeki artış ve artan enflasyona da değinildi. Katılımcılar ile soru-cevap da yapılan söyleşi sonunda, konuşmacılara günün anısına, Bergama Ticaret Odası tarafından Coğrafi İşaret Tescili de alınan, üzerinde Bergama'daki tarihi yer ve yapı çizimlerinin olduğu Bergama Parşömen'i hediye edildi.

EditörEditör