GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-06-2024 10:02

HAK-İŞ'TEN VERGİ VE SOSYAL POLİTİKALAR RAPORU

HAK-İŞ İzmir İl Başkanı Gültekin Şimşek, HAK-İŞ Akademi tarafından alanında uzman hocalara hazırlatılan "Refahın Adil Paylaşımında Vergi ve Sosyal Politikalar Raporu" ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

HAK-İŞ'TEN VERGİ VE SOSYAL POLİTİKALAR RAPORU

“MİLLİ GELİRDEKİ ARTIŞ ADİL BİR ŞEKİLDE PAYLAŞILMIYOR”

   HAK-İŞ İl Başkanı ve HİZMET-İŞ Şube Başkanı Gültekin Şimşek, millî gelirdeki artışın toplumun bütün kesimlerine adil bir şekilde yansımadığını vurgulayarak, “Bu millî gelirdeki artış ne yazık ki çalışanlara gelmiyor. Tam tersi son 2-3 yıl içerisinde şunu görüyoruz. Millî gelirden dar gelirlilerin, ücretlilerin aldığı pay da düşüyor. Bakın büyüme var. Büyümeden pay alması gerekirken pay almadığı gibi bir de elindekini de kaybediyor. Dolayısıyla burada büyümenin bütün toplum kesimlerine adil bir şekilde yansımadığını görüyoruz. Millî gelirdeki artışın ve makro ekonomik göstergelerin aynı oranda çalışanlar için, emekçiler için, emekliler için yansımadığını görüyoruz” diye konuştu.

“ASGARİ ÜCRETLİLERİN MİLLİ GELİRDEN ALDIĞI PAY GİDEREK KÜÇÜLÜYOR”

   Çalışanların yaşadığı zorlukların her geçen gün daha da arttığına dikkat çeken Şimşek, asgari ücretle çalışanların millî gelirden aldığı payın giderek azaldığına vurgu yaptı. Şimşek, “Kaynakların adil bir dağılımı yapılamadığı için sorunumuz var. Bir taraftan büyüme gerçekleşiyor. Bir taraftan işsizlik azalıyor, üretim artıyor, ihracat artıyor. Olumlu şeyler, peki niye bunlar çalışanlara, alt gruplara yansımıyor?” dedi.

“VERGİNİN TOPLANMASI KADAR ADİL DAĞITILMASI DA ÖNEMLİ”

   Verginin adil toplanması kadar, verginin adil dağıtılmasının da önemine vurgu yapan Şimşek, “Sadece vergi sistemini düzelterek adil bir gelir dağılımını, bir refahın paylaşımını sağlayamıyorsunuz. O zaman verginin nereye, nasıl kullanılacağını da konuşmanız gerekiyor. Peki bütün bu olumsuzluklarla nasıl mücadele edeceğiz?” şeklinde konuştu. Adil bir gelir dağılımını, bir refahın paylaşımını sağlayamıyorsunuz. O zaman verginin nereye, nasıl kullanılacağını da konuşmanız gerekiyor. Peki bütün bu olumsuzluklarla nasıl mücadele edeceğiz?” şeklinde konuştu.

“EMEKLİLERİMİZ İÇİN YENİ BİR DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR”

   Özellikle emeklilerin toplu sözleşme masasında olacak şekilde yeni bir düzenlenmeye ihtiyaç olduğunu söyleyen Şimşek, “Emekliler masada olmalı. Emeklilerin müzakere gücü olmalı. On beş milyon emekliden bahsediliyor. Ve bunlar gerçekten ülkesi için, iş yeri için, memleketi için canlı başta çalışmış, emekli olmuş ve onurlu bir şekilde yaşamak isteyen insanların bu yaşamlarını kolaylaştıracak düzenlemeleri elbette ki analarının ak sütü gibi onlara helaldir. Onun için burada bir düzenlemeye ihtiyacımız var” vurgusu yaptı.

“SENDİKALAŞMA ORANLARIMIZ ÇOK DÜŞÜK”

   Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması için yoğun mücadele verdiklerini ifade eden Şimşek, “Türkiye'nin en büyük açmazlarından bir tanesi sendikalaşma oranımızın düşük olması. Dolayısıyla toplu sözleşmeden yararlanma oranımız daha da düşük. O zaman burada tam tersine giden bir olumsuzluk var. Türkiye sendikal hareketi, yaptığı toplu iş sözleşmeleriyle, örgütlenmeleriyle Türkiye'deki gelir adaletsizliğini önleyici bir enstrüman geliştiremedik” dedi.

“ALIM GÜCÜMÜZ GİDEREK AZALIYOR”

   Şimşek konuşmasında gayri safi millî hasılanın adil bir şekilde paylaşılmasını istediklerini belirterek, “Şimdi bu kadar krizler, bu kadar zorluklar yaşıyoruz. İşçiler, emekliler, dar gelirliler fakirleşiyor. Kiralarını ödeyemez hale geliyor. Dolayısıyla kiralardan tutunuz, temel tüketim malları, gıda ihtiyaçlarımızla hepsine baktığınız zaman bir yoksullaşmaya doğru gidiyoruz. Elimizdeki imkanlarla daha az alabiliyoruz, alım gücümüz azalıyor. Peki birileri bir eli yağda, bir eli balda. Sermaye büyüyor. Kârlarına bakıyorsunuz, yüzde yüzün altında kârı göstermiyorlar” ifadelerine yer verdi.

“SERMAYE DE ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI”

   Ekonomideki büyümenin memnuniyet verici bir durum olduğuna dikkat çeken Gültekin Şimşek, “Tabii ki ihracat artsın, tabii ki üretim artsın, tabii ki daha fazla ülkemiz yatırım yapsın. Hiç sorun değil. Ama en azından bu zorlukları adil bir şekilde paylaşmamız gerekiyor. İşverenlerin de sermayenin de bu konuda elini taşın altına koyması gerekiyor. İstediğimiz bu. Çünkü bu yapı gerçekten Türkiye'nin imkanlarıyla ifade edemeyeceğiniz bir yapı. İmkanlar var, kaynaklarımız var ama bunlar bir yere doğru gidiyor” dedi.

EditörEditör