GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-06-2024 15:34

İzmir Bergama’da Sivrisinekle mücadele hız kesmeden devam ediyor

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan hava sıcaklıkları ve neme bağlı olarak sivrisineklerin çoğalmasıyla ilgili mücadelede için önemli adımlar atıldı.

İzmir Bergama’da Sivrisinekle mücadele hız kesmeden devam ediyor

   Bergama Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle sivrisineklerin üreme alanı olan su birikintileri, gölet, bataklık ve sazlık alanlarda el pompaları ve araçlar ile ilaçlama çalışması yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yapılan açıklamaya göre; “Kullanılan ilaç tamamen biyolojik bir ilaçtır. Sadece sivrisinek larva formuna etki ederek fayda alabileceği kararına vardık.” dedi.

Doğaya ve çevre sağlığına zararı olmayan, sadece sivrisinek larvalarına etki ederek arı ve diğer uçarlara zarar vermeyen ilaçlama tekniği belirli aralıklarla devam edecek. Yaz boyunca sinek ve haşere sorununu kontrol altına alınacağını kaydeden İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bu kapsamlı çalışmalar sayesinde, bölgedeki vatandaşların yaz aylarını sinek ve haşere problemi yaşamadan geçirmesini hedefliyor.

   Vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda ilaçlama çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirten Bergama Belediye Başkanı Dr Tanju Çelik , yaz mevsimiyle birlikte vatandaşların yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan sivrisinek, böcek ve haşereler için düğmeye bastıklarını belirterek, “Vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda ilaçlama çalışmaları Bergamanın bütün mahallesinde de devam edecek. Bizim önceliğimiz vatandaşlarımızın aileleriyle birlikte huzurlu ve mutlu olduğu bir yaz geçirmelerini sağlamak” şeklinde konuştu. Böcek ve haşereler konusunda ilaçlama çalışmalarının tek başına yetersiz olacağının altını çizen Başkan Çelik, vatandaşlardan da destek beklediğini belirterek, çevre temizliğine de dikkat çekti. Özellikle sıcak yaz günlerinde çöplerin doğru bir şekilde atılması ve konteyner kenarlarına gıda bırakılmaması yönünde çağrıda bulunan Başkan Çelik, sokağa atılan her çöpün sağlık yönünden tehlike barındırdığını, yaşanan böcek ve haşere sorununu artırdığını ifade ederek, vatandaşlardan da bu konuda hassasiyet beklediğini vurguladı.

   Bergama halkının rahat ve sağlıklı bir yaz mevsimi geçirmesi için ilaçlama çalışmalarına yoğunluk veren Bergama Belediyesi, aynı zamanda ilaçlama araçları ile düzenli olarak tüm yeşil alanlarda, cadde ve sokaklarda gece ilaçlamaları yapmaya devam ediyor.

EditörEditör