EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-11-2022 08:56

Menemen Plastik OSB’nin Örnek Arıtma Tesisi

Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (MPİOSB) Arıtma Tesisi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Gediz Havzası İzmir ve Manisa illerinde yaptığı inceleme ve denetimleri sorunsuz bir şekilde tamamladı.

Menemen Plastik OSB’nin Örnek Arıtma Tesisi

    Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının Gediz Havzası İzmir ve Manisa illerinde yaptığı inceleme ve denetimler kapsamında, İzmir’de örnek tesis olarak nitelendirilen MPİOSB Atıksu Arıtma Tesisi’nin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ve basına ev sahipliği yapması uygun görüldü.

    Tesisi ziyarete ve kontrole gelen Bakanlık yetkilileri tarafından, arıtma tesisinin işletimi, düzeni, temizliği ve çevreye rahatsız edici hiçbir koku vermemesi takdir edildi. Ayrıca çevre referans laboratuvarlarında incelenmek üzere alınan çıkış numunesi analiz sonuçlarının uygun çıkması, giriş ve çıkış numunesi arasındaki gözle görünür derecede olumlu fark, ekip tarafından övgüyle karşılandı.

    İlk günden itibaren çevreye ve yeşile duyarlı bir olmayı amaçladıklarını belirten Menemen Plastik İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Salih ESEN, “Daha hiçbir fabrika üretime başlamamışken Bölgemizin sınırlarını yeşillendirdik. İnşaatı biten parsellerimizin çevresinde de bu çalışmaları yapıyoruz. Şu an Bölgemize gelen herkes çevreye ve yeşile ne kadar önem verdiğimizi görüyor. Bu kadar çevreye önem veren bir OSB’nin tabi ki Arıtma Tesisi de herkese örnek olmalıydı. Bu yüzden 2018 yılında diğer klasik sistemlerden farklı ve maliyeti de daha yüksek olan ayrıca Ege Bölgesi’nde tek olma özelliği gösteren MBBR prosesi tercih ederek modern bir arıtma tesisi yapmak için yola çıktık. Böylelikle klasik sistem arıtma tesislerine nazaran daha ufak bir alanda tesisimizi kurmayı ve arıtma tesisi çıkış suyumuzu olabilecek en temiz şekilde dışarıya vermeyi planladık. Tam o dönemde çıkan döviz kuru dalgalanmasına rağmen yatırımımızı tamamlayarak 2019 yılı Kasım ayında Arıtma Tesisimizi devreye aldık. Hali hazırda Bölgemizde yer alan fabrikalar başta olmak üzere çevredeki hiçbir mesken, kurum ve kuruluş tarafından koku, gürültü ve benzeri şikayetle karşılaşmadık. Öyle ki yatırım planı olan bazı kamu kurumları ve özel şirketler tarafından sık sık ziyaret edilmek istenmektedir. Arıtma Tesisimiz, Bölgemiz adına gurur verici bir yatırım olarak katılımcılarımıza hizmet vermektedir” dedi.

EditörEditör